Desiati náhodne zatknutí rukojemníci sú Nemcami uväznení v pivnici domu Petrišovcov ako odveta za zabitie nemeckého vojaka. Veliteľ mesta major von Lucas nariadi ich popravu za porušenie zákazu vychádzania. Medzi väzňami postupne rastie napätie a strach, pričom sa snažia pochopiť, prečo boli vybraní. Postupne vznikajú konflikty Uhrík navrhuje, aby sa jeden z nich obetoval no ostatní s tým nesúhlasia. Diskusia sa vyostruje a Ondrej sa snaží zachovať si dôstojnosť aj tvárou v tvár smrti. Uhrík nakoniec navrhne aj hlasovanie o tom, kto zomrie, ale ani to neprijmú. Napätie vrcholí, keď Uhrík v záchvate hnevu zabije Tuláka, čo otrasie celou skupinou.
Následne prichádza Fischl a oznámi im, že dostávajú poslednú šancu na záchranu ak jeden z nich vyjde z pivnice, ostatní budú prepustení. Vzniká ťažká morálna dilema, kto sa má obetovať. Niektorí uvažujú o samovražde, iní sa snažia zachovať ľudskosť, no strach a zúfalstvo narastajú.
Nakoniec Uhrík, ktorý dovtedy najviac tlačil na rozhodnutie, nedokáže zniesť tlak a pocit viny. Vezme kľúč, otvorí dvere a odíde, čím sa obetuje za ostatných.
Toto dielo sa mi veľmi páčilo a zároveň ma bavilo, pretože malo veľmi zaujímavý a pútavý dej.
