Preskočiť na obsah

Labyrint – James Dashner

  Prvá kniha z päťdielnej série Jamesa Dashnera s názvom Labyrint bude navždy jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Dej sa odohráva vo fiktívnej budúcnosti, kde našu planétu postihla environmentálna katastrofa. Kniha rozpráva príbeh Thomasa, dospievajúceho chlapca, ktorý sa prebudí na Placi, mieste, kde je množstvo chlapcov uväznených uprostred nebezpečného labyrintu. Thomas sa stane Bežcom, ktorý pomáha preskúmať bludisko a dozvie sa, že on a ostatní chlapci sú súčasťou zlovestného experimentu organizácie WICKED. Vďaka nemilosrdným tvorcom labyrintu si pamätajú len svoje meno a nepoznajú pravdu o vonkajšom post-apokalyptickom svete. Skupina sa musí pokúsiť z
  bludiska utiecť a čeliť postrachom čakajúcim za stenami labyrintu.
  Príbeh ukazuje na dôležitosť spolupráce v skupine, no aj na vytrvalosť odvahu. Veľmi ma zaujala predstava o budúcnosti, ktorú mi predal autor, no aj myšlienka, že si neuvedomujeme ako dobre sa máme až kým o to neprídeme. Taktiež sa mi veľmi páčil štýl, ktorým je táto kniha napísaná, pretože mi pomohol precítiť dej spolu s hlavnou postavou. Na začiatku sme stratení a zmetení, nič naokolo nedáva zmysel, no kúsok po kúsku odhaľujeme nemilú pravdu o svete zahalenom stenami labyrintu.
  Túto knihu by som určite odporučila mladistvým, ale všeobecne každému
  čitateľovi, ktorý ma rád napätie, príbehy z budúcnosti a rád prispieva k dielu
  vlastnou fantáziou. Za spomenutie stojí aj veľa pútavých scén a neustále
  stupňovanie deja, počas ktorých nebudete vedieť pustiť knihu z ruky. Osobne sa mi toto dielo veľmi páčilo a rada si ho prečítam znova spolu s ostatnými knihami z tejto série.