Preskočiť na obsah

Maco Mlieč

  Maco Mlieč
  Jozef G.Tajovský
  Túto knihu som si vybral pretože ma zaujal jeho príbeh a zotrvačnosť hlavného hrdinu.
  Príbeh je o mliekarovy Macovi, celým menom Maco Mlieč. Bol už starý mal oči ako myš, neumyval sa a mal boľavé koleno a preto kryval.
  Rozprávač sa stretáva s Macom, ktorý pásol kravy. Rozprávajú sa o Macovej robote, o tom ako dlho už pracuje u gazdu, koľko má rokov, akú má plácu. Starý Mliečnik je so svojou robotou spokojný, je rád, že má kde bývať, že dostane jedlo, šaty a kúsok tabaku do fajky.
  Rozprávač mu hovorí že keby robil inú robotu tak by si mohol žiť tak ako gazda, mohol by si užívať svoje peniaze a možno sa aj vydať. Ale Macovi už peniaze netreba, má akurát pre seba a je s tým spokojný.
  Maco Mlieč sa za mlada staral gazdovi o koňov. Išlo mu to veľmi dobre, vychoval mu dvoch najkrajších a najskúsenejších koňov. Keď zostarli tak mu gazda kúpil zase dvoch mladých koňov. Raz keď sa na nich vybrali do mesta tak sa mu kone splasili a Maco z koča vypadol a zlomil si nohu. Gazda ho poslal do „špitálu“ pretože takého pracovníka ešte nemal. Bohužiaľ si nohu zlomil pod kolenom čiže sa mu nikdy poriadne nevyliecila.
  Potom robil Maco pri voloch kde strávil veľa rokov. No potom cez Vianoce už nevládal pri voloch stať a v telinci mu zima bola a vedel že už sa veľa nedožije. Ale ešte chcel splatiť gazdovi dlh pretože posledné dni len ležal a nerobil robotu. No gazda mal voči nemu dlh čiže mu ho chcel splatiť. Maco však nechcel peniaze ale chcel aby ho dôstojne pochovali a spravili mu poriadny pohreb. V posledných momentoch života Maco ďakuje gazdovi za všetko čo preňho urobil.
  Tento príbeh nám ukazuje prostý život človek najnižšej vrsty spoločnosti. Ukazuje nám každodennú prácu a ako sa z Maca stal starý pán.