Preskočiť na obsah

Maco Mlieč

  Vybral som si ju preto lebo je z povinného čítania a je to veľmi zaujímavá knižka s dobrým príbehom
  Zaujala ma myšlienka diela človek nemusí byt taký ako navonok vypadá

  Jozef-Gregor Tajovský -Maco mlieč

  Tento príbeh popisuje Maca, pracovitého muža, ktorý bol spokojný so svojou prácou na gazdovstve, aj keď nemal veľa peňazí. Jeho vzťah s gazdom bol vždy pozitívny, pretože gazda sa staral o neho a vždy mu poskytoval nové konáre, keď staré zostarli.
  Ale osud sa zvrtol, keď sa Maco pri nehode zranil a zlomil si nohu, čo ho pripravilo o schopnosť chodiť. Táto zranená noha ho nútila meniť svoju prácu a postupne strácal schopnosť vykonávať aj jednoduchšie úlohy. Nakoniec sa ocitol pri práci s kravami a spával v skromnom telinci. Maco sa ocitol na lôžku smrti, vyčerpaný chorobou. Aj napriek tomu sa neodvážil sťažovať si, ale snažil sa vyrovnať so svojím osudom. Keď sa dozvedel, že gazda mu dlhuje peniaze, odmietol ich prijať a namiesto toho žiadal luxusný pohreb na cintoríne, aby sa vyhol osudom tulákov a samovrahov.
  Gazda, hoci sa snažil odvrátiť Macovu smrť, bol dotknutý jeho pokorou a odvahou. Napokon prisľúbil, že mu zabezpečí dôstojný pohreb. Maco, uspokojený, odišiel, a ráno ho našli mŕtveho. Gazda dodržal svoj sľub a zabezpečil mu krásny pohreb, čo vzbudilo obecnú úctu, aj keď sluhovia nadávali, že bol „zbytočný“.