Preskočiť na obsah

Malka

    Malka ( František Švantner)

    Valach nepoznáme ani jeho krstné meno, má dvadsať rokov, dva roky pracuje ako valach na hornom beňušskom salaši. Je mocný, pevný, má kučeravé vlasy. Zaľúbil sa do dievčaťa Malky, ktoré slúžilo u človeka, ktorému patril horný beňušský salaš, Michalčíka. Chce si ju na Turíce vziať. Spýtal sa jej, či môže kúpiť prstene a veľmi ho prekvapilo, keď mu povedala, že sa chce poradiť s bratom. Odkedy ju ma rád, všetko sa mu zdá pekné, voňavé, láskavé. Napriek svojej sile, chce byť k nej nežný a ochraňovať ju.
    Malkino priezvisko nepozná ani valach. Slúžila u majiteľa salaša a krčmy Michalčíka.Krčmár zabil pre peniaze jej brata Šajban.Chce podľa bačových rád utiecť do Ameriky a odtiaľ poslať Malke peniazea pás, aby mohla prísť za ním. Pri prestrelke na poľane ju zastrelia a žandári, utekala tam, aby brata varovala pred žandármi. Mala okolo sedemnástich rokov, mala ohnivo ryšavé vlasy zapletené do hrubého vrkoča.
    Šajban Nemá meno, len prezývku. Vyzerá hrozivo, na šiji má hrubé navreté žily, tvár má došľahanú a popraskanú ako od vetra, pohľad má studený, zazeral na každého ako zbojník, jeho pohľad bol uhrančivý. Je veľmi silný, premôže aj valacha. Zabil pre peniaze Michalčíka a zahrabal ho v lese. Chce utiecť do Ameriky. O Malku sa chce postarať.
    Valach je vášnivo zaľúbený do Malky, ktorá slúži u Michalíka v krčme. Chce si ju vziať, ale Malka sa najprv chce poradiť s bratom, o ktorého existencii nemá valach ani poňatia. V krčme je Michalčíka sama, lebo jej muž už niekoľko dní neprišiel domov z jarmoku, kam išiel s istým obnosom peňazí. Valach zbadá Malku so Šajbanom, prišelcom, ktorý sa odrazu zjavil na salaši. Vidí, ako jej dáva zakrvavenú košeľu a z reči vyrozumie, že Šajban zabil Michalčíka. Valach zo žiarlivosti oznámil v doline vraždu, a keď sa s tým pochváli Malke, tá mu povie, že je to jej brat. Uteká pred žandármi na miesto, kde je Šajban. Je tam aj Malka. Valach má dobrý pocit, že zmiatol žandárov a Malka ho bude čakať. Čaká, ale mŕtva. Vystretá v kolibe.