Preskočiť na obsah

Malý princ

  Malý princ

  reflexia (úvaha)

  „Malý princ“ je svetoznáma kniha francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho, vydaná prvýkrát v roku 1943. Táto kniha je známa svojou poetickou a filozofickou povahou a je považovaná za klasické dielo svetovej literatúry.
  Priebeh sleduje stretnutie pilota, ktorá havaroval na púšti, s malým princom, ktorý pochádza z malého asteroidu. Počas ich stretnutia Malý princ rozpráva o svojich cestách medzi rôznymi planétami a o svojich stretnutiach s rôznymi zvláštnymi postavami, ktoré symbolizujú rôzne ľudské charaktery a spoločenské nedostatky. Hlboké myšlienky sa týkajú lásky, priateľstva, osamelosti, zodpovednosti a ďalších dôležitých životných tém. Malý princ je často citovaný a milovaný nie len deťmi, ale aj dospelými pre svoju univerzálnu príťažlivosť a múdrosť. Ďalšími dôležitými témami v knihe „Malý princ“ sú autenticity, ako aj význam vnímania krásy vo svete a v ľuďoch okolo nás. Príbeh sa postupne stáva zároveň dojemným vyjadrením odchodu a straty, ako aj hľadaním a objavovaním pravého významu života. Dielo je tiež známe svojimi ilustráciami a vizuálnym bohatstvom. Celkovo je Malý princ dielom, ktorého myšlienky majú trvalú hodnotu a oslovujú čitateľov rôznych vekových kategórií a kultúr.

  Na knihe „Malý princ“ je mnoho aspektov ktoré ma zaujali a oslovili. Najviac ma však zaujala univerzálnosť príbehu, keďže príbeh Malého princa je univerzálny a oslovuje ľudí rôznych vekových kategórií. Jeho hlboké myšlienky a filozofické témy sa dotýkajú základných ľudských hodnôt a skúseností, ako sú láska, priateľstvo, strata alebo hľadanie vlastnej identity.

  Prvýkrát som sa s knihou stretla na základnej škole, kde bola súčasťou diela na povinné čítanie.

  Simona Dúbravská
  IV.D
  Stredná priemyselná škola informačných technológií Ignáca Gessaya