Preskočiť na obsah

Malý Princ

  Autorom diela je: ANTOINE DE SAINT EXUPERY
  Autor tu opisuje správanie dospelých z pohľadu dieťaťa. Vystihol tu zlé vlastnosti, ktoré sú u dospelých v dnešnej dobe veľmi časté. Kniha nám ma ukázať aké dôležité je vážiť si lásku, priateľstvo a ľudí a aká je dôležitá pokora a slušnosť.
  Pilotovi sa na púšti pokazilo lietadlo a snažil sa ho opraviť. Vtedy sa stretol s Malým princom, ktorý mu začal rozprávať o svojej planétke, o ruži o korú sa s láskou stará, o svojej ceste za priateľstvom, taktiež o zvláštnych ľuďoch, ktorých stretáva na iných planétach (stretol kráľa, busnissmena, pijana, lampára..) Žiadneho z nich však nechápal, a tak mu zemepisec poradil, aby navštívil Zem, pretože je to zaujímavá planéta. Tu sa Malý princ stretol s líškou a hadom. Líška ho naučí, čo je to priateľstvo a zodpovednosť. Vďaka líške princ pochopí, že jeho ruža ho potrebuje, je na ňom závislá a chce sa k nej vrátiť. Jediný, kto mu to môže umožniť, je had a to tým, že ho usmrtí. Malý princ, hoci má zo smrti strach, sa predsa rozhodne podstúpiť ju, aby sa mohol vrátiť k svojej ruži.
  Moje obľúbené citáty z knihy:
  „Tu je moje tajomstvo. Je veľmi jednoduché: dobré vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“
  „Čas, ktorý si strácal pre svoju ružu, robí tvoju ružu takou dôležitou.“
  „Človek je osamelý aj medzi ľuďmi.“
  Kniha má dobrú myšlienku, preto som si ju aj vybral. Myslím si, že aj keď to je kniha pre deti, je tu veľa poučného aj pre dospelých.