Preskočiť na obsah

Matilda

  Príbeh o dievčatku Matilde napísal Roald Dahl.
  Matilda bolo múdre dievča. Keď mala tri roky, naučila sa čítať, ale celkom sama, bez nijakej pomoci dospelého, ani súrodenca!
  Matilda však mala veľmi nevšímavých rodičov. Namiesto toho, aby obdivovali jej múdrosť a boli na ňu hrdí, hovorili jej utárané decko.
  Vôbec si nič nevšímali, nevšimli by si ani to, že sa dovlečie domov so zlomenou nohou. A najhoršie – nemali radi knihy a Matilde ani jednu nekúpili. Jediná kniha v tej domácnosti bola kniha Varíme jednoducho. Keď už vedela všetky recepty naspamäť, prosila Matilda otecka, či by jej nekúpil aspoň jednu knižku. Jej otec, pán Červohorský , bol majiteľom autobazáru, ten, ktorý oklame všetkých zákazníkov jej však povedal:
  ,,Načo by ti bola nejaká otravná kniha? A čo ti, dočerta, vadí na telke? Máme parádnu telku s veľkou obrazovkou a ty vypytuješ knihu. Si akási rozmaznaná, dcéra moja.“
  Matilda chodila do školy, ktorej riaditeľkou bola pani Byvolská.
  Byvolská bola strašne krutá. Nemala byť ani riaditeľkou! Nemala rada deti a preto ich trápila. Ťahala ich za uši, hádzala von oknom, zavierala do skrine s ostrými pichliačmi…hrozné.
  Matildinou triednou učiteľkou bola pani učiteľka Medušková, ktorej teta bola…Byvolská! Učiteľka Medušková bola však presným opakom Byvolskej.
  Matilda toho vedela viac ako prváci, a tak jej mozog nemal čo robiť a spôsobovalo to to, že Matilda mohla očami hýbať predmety.
  S pani učiteľkou mali dobrý vzťah, tak sa rozhodla učiteľke pomôcť.
  Potom sa raz po Matildinej snahe pomôcť učiteľke sa niečo stalo. Matilda to zvládla! Riaditeľom školy sa nakoniec stal dobrý pán učiteľ Širák.
  Raz, keď Matilda odchádzala z domčeka pani učiteľky a prišla domov, zastala zarazená vo dverách. Jej rodičia a brat Michael odchádzali do Španielska navždy. Pánu Červohorskému boli totiž v pätách policajti. Zistili, že klam zákazníkom a prenasledujú ho.
  Učiteľka Medušková sa spýtala Matildiných rodičov, či by Matilda nemohla zostať s ňou. Tí súhlasili, aspoň budú mať o starosť menej. A tak Matilda zostala s pani učiteľkou Meduškovou.