Príbeh rozpráva mladý delikvent Alex, ktorý žije v blízkej budúcnosti v totalitnej spoločnosti. Spolu so svojou partiou trávi noci robením zločinu.
Po čase sa jeho skupina obráti proti nemu a Alex je zatknutý za vraždu. Vo väzení sa rozhodne podstúpiť experimentálnu liečbu, aby sa dostal na slobodu skôr. Ide o psychologický experiment, ktorý má odstrániť jeho sklony k násiliu tým, že v ňom vyvoláva fyzickú nevoľnosť pri akýchkoľvek agresívnych myšlienkach.
Liečba je úspešná a Alex už nedokáže páchať zlo, ale zároveň stráca slobodnú vôľu. Nedokáže sa brániť ani v situáciách, keď je sám obeťou násilia. Navyše sa mu znechutí aj hudba, ktorú kedysi rád počúval.
Po prepustení je od všadiaľ vyháňaný. Rodičia ho odmietajú, bývalí priatelia ho bijú a spoločnosť ho neprijíma. Stáva sa obeťou systému aj jednotlivcov.
Nakoniec vláda, ktorá experiment schválila, čelí kritike, a preto Alexovi liečbu zvráti. Alex sa vracia do pôvodného stavu opäť je schopný slobodne si vybrať medzi dobrom a zlom.
Kniha sa zaoberá zaujímavým nápadom, kniha sa mi trošku ťažšie čítala no vďaka príbehu som sa od nej nevedel odtrhnúť.
