Posolstvo knihy „Múdrosť hory“ Hermanna Hesseho sa vyznačuje hlbokou duchovnou múdrosťou a inšpiratívnymi myšlienkami o hľadaní zmyslu života a vnútornej harmónie. Hrdina Hans Giebenrath predstavuje každého z nás, kto túži po objavení svojho skutočného ja a hľadá cestu k osobnému a duchovnému rozvoju.
Hlavným posolstvom knihy je, že skutočná múdrosť a vnútorný pokoj nemožno nájsť mimo nás samých, ale iba vo vnútri nášho vlastného vnútra. Hoci svet okolo nás môže byť chaotický a plný prekážok, cesta k duchovnej úplnosti vedie cez hlbokú sebareflexiu, introspekciu a pochopenie vlastnej duše. Hansova cesta k pochopeniu seba samého a objaveniu hlbších pravidiel života je univerzálnym posolstvom, ktoré oslovuje každého, kto sa stretáva s vlastnými výzvami a neistotami.
Symbolika hory, ktorá sa v knihe objavuje, predstavuje výzvu a cieľ v našom živote. Podobne ako Hans, aj my čelíme strmým stúpaniam a úpadkom, no práve v týchto výzvach nájdeme príležitosť na rast a duchovné osvietenie. Hora nám pripomína, že naše životy sú cestou k neustálemu zdokonaleniu a hľadaniu pravdy a mieru vo vnútri nás.
Dôležitou súčasťou posolstva knihy je aj výzva k viere v seba samého a vo svoju schopnosť prekonať výzvy a nájsť odpovede na otázky, ktoré nám život kladie. Bez ohľadu na to, aké obtiaže nás postretajú, kniha nás povzbudzuje, aby sme nezabudli na silu v sebe samých a aby sme neustále pokračovali v hľadaní pravdy a múdrosti.
Celkovo je posolstvo knihy „Múdrosť hory“ o dôležitosti hľadania vnútornej pravdy, sebareflexie a neúnavnom úsilí o duchovný rozvoj. Je to kniha, ktorá nás pripomína, že skutočná múdrosť a vnútorný pokoj nie sú len cieľom, ale aj cestou, a že každý krok na tejto ceste nás približuje k hlbšiemu pochopeniu seba samých a sveta okolo nás. Toto dielo vzniklo v období začiatku 20. storočia, v dobe známej ako moderná doba, kedy sa spisovatelia často venovali introspekciám, hľadaniu zmyslu života a duchovnému rozvoju. Hermann Hesse bol v tomto období jedným z významných predstaviteľov, ktorí sa vo svojich dielach zamýšľali nad hlbšími otázkami ľudskej existencie a hľadali cesty k vnútornej harmónii a mieru.