Dielo “Na západe nič nové” od Ericha Marie Remarqua je jedno z najvýznamnejších protivojnových románov. Sila knihy spočíva v realistickom a surovom zobrazení prvej svetovej vojny z pohľadu mladého 18. ročného nemeckého vojaka, Paula Bäumera. Remarque, sám vojnovy veterán, podáva hrozivý obraz o skutočnostiach vojny, ktoré sú často v rozpore s predstavami o hrdinstve a sláve.
Dielo robí tak zaujímavým, jeho schopnosť preniesť čitateľa priamo do vojny jej priebehu, kde sa stretávame s neustálym strachom, úzkosťou a dokonca aj smrťou, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou vojny. Dielo tiež poukazuje na tzv. “stratenú generáciu”, mladých ľudí, ktorým bol kvôli vojne zobratý ich bežný život a vrhnutí do chaosu nauprostných bojov, čo malo na nich zanechalo psychické následky.
Remarqueovo dielo je dôležité aj preto, že otvorene kritizuje vojnu a jej bez významnú myšlienku, čím vyvoláva diskusiu o hodnote ľudského života. Tento román zostáva relevantným neustále, pretože ľudia rýchlo zabúdajú a to aj na takto strašne veci a nepoučia sa. Je to silný príbeh o ľudskej odolnosti, priateľstve a tragédii vojny, ktorý rezonuje s čitateľmi naprieč generáciami.