Japonská autorka v knihe Nebo rozoberá ľudské vzťahy, morálne otázky a všeobecne význam života. Dej sa odohráva v japonskej škole, kde študujú hlavné postavy. Štrnásťročná žiačka Kojima spolu so svojim spolužiakom čelia každý deň šikane od ostatných detí v ich triede. Postupne sa ich fyzické útoky zhoršujú a naberajú na intenzite. Na konci nastáva vyvrcholenie, kedy sú už samotný útočníci nútený zamyslieť sa nad tým, či to čo robia nenabralo príliš nebezpečný rozmer.
Kojima je známa vo svojej triede ako špinavá, chudobná a uzavretá. Je pre svoj vzhľad odsudzovaná ostatnými dievčatami v triede, ktoré jej neprejavia žiadnu toleranciu a nesnažia sa jej pomôcť. Nikto sa jej nezastane aj zo strachu, že by sa ocitli na jej mieste. Neskôr je odhalený hlbší význam za jej výzorom. Jej kamarát je naopak šikanovaný chlapčenskou partiou, ktorá si ho vyhliadne vždy po škole a nútia ho zabávať ich tým, že musí robiť čokoľvek mu prikážu.
Autorka sa počas celej knihy prostredníctvom postáv zamýšľa nad otázkami významu ľudského utrpenia a prirodzených ľudských práv. Postavy vedú až filozofické dialógy, cez ktoré navrhujú rôzne odpovede na položené konflikty. Kojima je presvedčená, že jej obeta má zmysel, pretože sa svojím zanedbaným vzhľadom približuje svojmu otcovi. Chlapec je však argumentuje, že ich bolesť je nezaslúžená a deje sa mu to len preto, lebo je iný. Zatiaľ čo Kojima prepadne svojim myšlienkam, on sa rozhodne zmeniť svoj život a spraviť svoju budúcnosť lepšiu.
V knihe je opísaná hlavne pasivita človeka a vyjadrená možnosť ľudí neprijať pasívne svoj osud ako nutnosť, ale uvedomiť si, že máme slobodnú vôľu a možnosť prekonať prekážky života.
