Preskočiť na obsah

Niekedy stačí iba sekunda, J. Levinski

  Túto knihu som si zvolila preto, lebo mi bola odporučená mojou najlepšou kamarátkou a čítala som na ňu skvelé recenzie, ktoré ma zaujali.
  Jej prečítanie mi prinieslo zaujímavé postrehy a myšlienky, o ktoré by som sa veľmi rada podelila.
  Ide o romantický príbeh, ktorý sa odohráva v Amerike. Kniha sa snaží priblížiť rôzne situácie, ktoré môžu nastať vo vzťahu. Hlavnou myšlienkou je dôležitosť okamihu a rozhodnutí, ktoré v živote robíme, a ako tieto malé momenty vplývajú na našu budúcnosť.
  Hlavná hrdinka Wafley je v doposiaľ pomerne šťastnom a pokojnom vzťahu so svojím tanečným partnerom, až do náhodného stretnutia s jej kamarátom z detstva, s ktorým istý čas chodila. Začnú sa potajomky stretávať, zatiaľ len v kamarátskej rovine. Po istom čase začne k nemu Wafley opäť pociťovať náklonnosť, ktorej sa snaží nevenovať pozornosť keďže je zadaná. Sirius bude ten, ktorý urobí prvý krok, pobozká ju v jazere, do ktorého ju najprv zo srandy strčil. Ona mu tento bozk opätuje a začne svoje city pociťovať intenzívnejšie. Vzhľadom na okolnosti sa rozíde so svojím tanečným partnerom, ktorého to veľmi raní, no akceptuje jej rozhodnutie.
  Ako by som reagovala ja?
  Myslím si že hlavná hrdinka reagovala správne v bode keď sa rozišla so svojim partnerom. Vôbec sa však nestotožňujem s jej tajným stretávaním sa so Siriusom, aj keď za tým spočiatku nebolo nič viac.
  Následne sa Sirius a Wafley dajú dokopy. Spočiatku je všetko krásne a romantické, po čase však nastanú komplikácie v podobe neúprimnosti zo strany Siriusa, ktoré jeho partnerka odhalí. Zistila že jej frajer má problémy s marihuanou a taktiež sa údajne zaplietol s miestnou mafiou. Keď ho s tým konfrontuje, povie jej len čiastočnú pravdu a isté veci zamlčí, tie však prezradia správy v jeho mobile od Connera, ktorý stojí na čele mafiánskej skupiny. K týmto skutočnostiam sa pridá fakt, že sa Sirius pobil, respektíve zbil jej bývalého partnera, a pohár trpezlivosti a tolerancie pretečie. Veľmi sa pohádali, čo vyústi do toho, že sa prestanú stretávať. Ona však naňho stále myslí a chýba jej. V jeden deň jej Sirius zavolá, zodvihne mu to s nádejou, že sa jej ospravedlní, no nestane sa tak. Navrhne jej stretnutie, ktoré však ona podráždene odmietne a hovor ukončí. Sirius sa pod vplyvom emócií rozhodne ísť na svoj hokejový tréning autom, čo bežne nerobieva. Ani si nemyslel, ako mu toto jeho malé, a pre niekoho banálne rozhodnutie zmení život. Pri prechádzaní cez križovatku mu vodič prichádzajúci z vedľajšej cesty nedal prednosť a narazil doňho. Bola to iba sekunda nepozornosti, ktorá mu spôsobila vážne zranenia a skončil hospitalizovaný v nemocnici. Jeho zranenia boli také vážne, že je v umelom spánku. Keď sa to Wafley dozvedela, bola v šoku a po dvoch dňoch sa jej podarilo k nemu dostať. Bola zhrozená pri pohľade na jej bezmocného partnera a ľutovala, že sa s ním nestretla. Nepraje si nič iné len aby sa prebral, a aby sa mohli porozprávať a dať do poriadku všetko, čo sa stalo. Hádam nie je neskoro.
  Čítanie tejto knihy mi prinieslo zaujímavý pohľad na to, ako sa všetko v priebehu sekundy môže zmeniť a ako dokážu doslova sekundy ovplyvniť náš život. Uvedomila som si dôležitosť neodkladania vážnych vecí na potom, keďže potom nemusí vôbec nastať. Som rada že som v tejto knihe mohla spozorovať ťažké momenty v partnerskom vzťahu. A tým som si uvedomila, že náročné chvíle sú v každom vzťahu a je len na ľuďoch, ako sa s nimi vyrovnajú.
  Moje postrehy:
  – Po dočítaní knihy som sa zamyslela: „Kde je vlastne tá hranica, pokiaľ sme ochotný tolerovať prešľapy našej druhej polovičky?“ Myslím si že je to veľmi individuálne a každý si tú pomyselnú čiaru nastavuje sám. Treba si však dať pozor na to, aby sa nám naša hranica neposunula až do bodu, kedy je to už nám nepríjemné a vzťah s danou osobou začína byť toxický. Ak by som mala vyjadriť svoj subjektívny názor za predpokladu že by som bola na mieste hlavnej hrdinky príbehu, odpustila by som mu, ak by som ho mala naozaj rada, avšak striktne by som žiadala nápravu z jeho strany.
  – Ďalšia moja otázka znie: „Môže sa niečo takéto stať v reálnom živote?“ Podľa môjho názoru áno, len by som dodala, že niektoré situácie a momenty boli autorkou predpokladám náročky vykreslené ako príliš krásne a romantické.
  – Mohli by ste sa ma opýtať: „Bol ti hlavný hrdina aj napriek všetkému sympatický?“ Pravdupovediac áno, čo si myslím že pramenilo primárne z toho, že som si ho predstavila podľa môjho „gusta“. Ku koncu mi však prekážalo množstvo klamstiev a jeho neúprimnosť v mnohých veciach.