Preskočiť na obsah

No longer human

    No longer human
    Jednou z najdepresívnejších kníh, ktoré kedy boli napísané, je No Longer Human. Kniha je o človeku, ktorý sa cíti stratený a odpojený od spoločnosti. Preskúma, aké ťažké môže byť život, keď sa necítite, že zapadáte, dotýkajúc sa osamelosti, seba deštruktívneho správania a snahy nájsť zmysel vo svete. Kniha sa skladá z troch zápisníkov, ktoré našiel neznámy rozprávač, napísané hlavnou postavou, Oba Yozo, ktorý bojuje s pocitom odcudzenia a nedostatkom identity. Naviguje životom s fasádou, cez ktorú vidí iba chlapec menom Takaichi, po čom sa stanú priateľmi. Nový kamoš ho predstaví umeniu, do ktorého sa zamiluje. Neskôr v živote, sa presťahuje do Tokia, kde chodí do univerzity. Tam stretne Horikiho, tiež rastúceho umelca, ktorého správanie ovplyvní Yoza do špirály bohémskeho života. Počas toho stretne mladú dámu u ktorej hľadá lásku ale to mu sa mu nepodarí, čo ho zanechá s pocitom viny. Neskôr Yozo má vzťah s mladou matkou menom Shizuko. Teraz prevzal úlohu otca jej dieťaťa, no čoskoro sa vráti k alkoholizmu a odchádza. Potom sa zaľúbi do Yoshiko, mladé dievča ktoré spoznal v novinovom stánku ktorej prisahá he prestane piť. Jej vplyv ho teda donúti prestať piť, kým ho Horiki nezavedie späť do jeho seba deštruktívnych návykov. Skončilo to ešte horšie ako alkoholom. Yozo sa stal závislým na morfíne a skončil v nemocnici. Na záver príbehu Yozo hovorí, že nie je ani šťastný, ani nešťastný, skôr tak nejako.
    Spisovateľ knihy „No Longer Human“ je Osamu Dazai. Jeho skutočné meno bolo Shūji Tsushima. Jeho s najznámejších diel je „No Longer Human“, polovičná autobiografia autora. Mám rada Osamu Dazaia a beriem ho za fascinujúcu osobu s zaujímavým životom a názormi, aj keď objektívne bol pre mnohých zlým človek. Ja nečítam jeho knihy preto lebo sa mi páči o čom píše či ako písal. Mám ich rada z dôvodu že mi umožní hlbší pohľad do jeho života. Mnohé udalosti v knihe sú v súlade s reálnymi bojmi Dazaia, ktoré popisuje aj v svojich ďalších dielach. Tak isto si myslím , že názov je zavádzajúci; pôvodný názov bol “Disqualified as a human being” tak isto ako preklad “A Shameful Life”, ale zmenený na “No Longer Human”. Podľa mňa je skutočný názov viac vhodný, pretože význam názvu sa viac odráža v príbehu.
    V skratke, “No Longer Human” je krátky príbeh, čerpajúci z autorových osobných skúseností.. Ako sám Dazai raz napísal: „In this world, is there any such thing as an innocent person?”