Preskočiť na obsah

Obyčajná tvár – R. J. Palacio

    Knihu Obyčajná tvár by som chcela odporučiť úplne každému. Nezáleží na veku či pohlaví, táto kniha vás zmení takým smerom, akým by sa mal každý človek hýbať. Príbeh o Augustovi Pullmanovi, obyčajnom chlapcovi, (ak nesúdite knihu podľa obalu) a jeho piatom ročníku, no zároveň prvom roku na naozajstnej škole, preberá témy ako hodnota priateľstva, sebavedomie no hlavne láskavosť.
    August sa narodil s neobyčajnou tvárou, ktorá mu v prvých rokoch života robila rôzne problémy, no po niekoľkých rokoch a operáciách mu už hlavne zostala len jeho škaredá tvár. Tvár, kvôli ktorej ho ľudia vidia úplne inak. Keď nastúpil do piateho ročníka, deti v škole si nechceli k nemu sadnúť, báli sa ho dotknúť a pozerali naňho bokom oka. Dokonca aj učiteľka bola na chvíľu zaskočená, keď ho uvidela, ale on už je na to zvyknutý, ľudia majú vždy takú reakciu. Práve na reakciách a správaní je vidieť v knihe povahy jednotlivých postáv. Každá postava má vlastnosť hodnú obdivu, ktorá robí z jednotlivca lepšieho človeka. Napríklad sa mi páčilo, aký je August sebavedomý, vedomý svojich dobrých aj zlých vlastností a schopný si z nich robiť žarty. Alebo chlapca Jacka, ktorý bol s Augustom kamarát aj napriek tomu, že sa s ním ostatní prestali baviť, no on vedel, že mať dobrého kamaráta je dar.
    Z fyzického hľadiska sa mi na knihe páčili krátke kapitoly, väčšinou dvojstranové, vďaka ktorým sa kniha číta jednoducho. Kniha je taktiež rozdelená na viacero častí a v každej rozpráva príbeh iná postava zo svojho pohľadu na Augusta. Vďaka tomu čitateľ lepšie pochopí nielen jeho, ale aj ľudí okolo neho. Napríklad v časti rozprávanej jeho sestrou Oliviou sa dozvedáme, že August bol vždy stredobodom pozornosti rodiny a preto Olivia nikdy nedávala najavo svoje vlastné problémy. Až počas prvého ročníka na strednej škole začne cítiť, že aj ona potrebuje viac pozornosti rodičov. V knihe je to krásne vyjadrené vetou: „August je slnko. Ja a mama a oco sme planéty obiehajúce okolo Slnka.“ Práve takéto jednoduché, ale hlboké prirovnania a metafory robia knihu krajšou, no stále ľahkou na čítanie. Krásu dodávajú aj citáty pred každou častou s pohľadom jednotlivých postav, vďaka nim sa môžeme zamyslieť ako oni vnímajú svet cez svoje oči.
    Po prečítaní tohto príbehu som si uvedomila veľa dôležitých vecí a aké dôležité je byť milý, ako v knihe povedal riaditeľ školy a nesie sa to celým príbehom. Práve preto vám túto knihu odporúčam. Tiež sa v nej nachádza ešte veľa dojímavých, prekvapujúcich a motivujúcich udalostí, či také, v ktorých sa aj vy nájdete, ale tie už nechám na vás, aby ste v príbehu objavili.

    Meno súťažiaceho: Šárka

    Typ školy: Stredná škola

    Názov školy: Gymnázium bilingválne, Tomáša Ružičku 3312/19, 010 01 Žilina

    Kraj: Žilinský kraj