Preskočiť na obsah

Odvážny bojko

  Čítal som knihu „Denník odvážneho bojka“. Túto knihu som si vybral preto, lebo som čítal podobný príbeh od toho istého autora a celkom ma to zaujalo. Lenže problém bol v tom, že ďalšie pokračovanie tejto knihy už nemali. A toto vyzerala ako dosť podobná kniha. Tak som si ju vybral. Dopadlo to nad moje očakávania. Táto kniha bola vtipná a aj sa rýchlo čítala. Ale mám čo čítať, lebo už vydali aj osemnástu časť tejto série kníh. Dielo mi prinieslo to, že si idem čítať keď mám čas, lebo ma to baví.
  Hlavnou postavou knihy je jedenásť ročný chlapec Greg Heffley. Má to ťažké, lebo nastúpil na novú školu kde sú oveľa väčší a starší žiaci – „gorily, ktoré by sa mali holiť dva krát denne“. Doma to tiež nemá veľmi ľahké, lebo má staršieho brata Rodricka a mladšieho brata Mannyho. Starší brat mu dosť často robí zle a mladšieho brata si rodičia chránia ako oko v hlave, takže toho sa zase nemôže ani dotknúť.
  Ale Greg si našiel nového kamaráta Rowleyho Jeffersona, ktorý sa prisťahoval na ich ulicu. Gregovi bolo Rowleyho trochu ľúto, pretože sám mal skúsenosti aké je to ťažké si nájsť nových kamarátov v novom prostredí. Tak ho zobral pod ochranné krídla. Rowley je milý, niekedy veľmi naivný chalan a spolu zažívajú kopec veselých aj vážnejších chvíľ, ktoré sa prevažne skončia dobre a vtipne.
  Napríklad, keď si Greg začal písať denník a Rowley sa po ňom opičil a začal si písať denník aj on, tak Greg vysvetľoval svojmu kamarátovi že on si denník nepíše, lebo to robia iba baby. On si píše pamäti ako to robia známe osobnosti. Podľa neho, keď bude veľký a slávny, nebude musieť tráviť čas s novinármi a odpovedať im na nekonečné otázky, ale rovno im poskytne svoje spísané pamäti. Inokedy utekali pred smradľavým syrovým dotykom, čo bola miestna školská hra. Pred syrovým dotykom bolo možné sa ochrániť iba prekríženými prstami, takže v snahe ochrániť sa, si Greg zlepil prsty lepiacou páskou. Potom dostal štvorku z úpravy zošita.
  Spolu ale zažili aj vážnejšie chvíle. Greg a Rowley sa prihlásili do Bezpečnostnej hliadky, ktorá zavádzala škôlkárov do škôlky. Raz mal Rowley písať v škole písomku, takže Greg išiel so škôlkármi sám. Chcel si z nich vystreliť, a tak ich naháňal s paličkou na ktorej bola dážďovka. Jedna kamarátka Rowleyho mamy to uvidela a myslela si že to je Rowley, lebo Greg mal požičanú jeho bundu. Na ďalší deň si zavolal riaditeľ Rowleyho do riaditeľne a povedal mu že ho na dva týždne vylúčia z Bezpečnostnej hliadky a musí sa ospravedlniť škôlkárom za to čo spôsobil. Grega zaťažoval pocit viny. Spýtal sa mamy, čo by mal v takej situácii robiť. Ona mu povedala, že by sa mal zachovať statočne a povedať pravdu. Greg sa na ďalší deň priznal Rowleymu a Rowley sa na Grega nahneval. Na druhý deň, išiel do riaditeľne Greg. Pán riaditeľ mu povedal že od anonyma má informáciu že to bol on. Greg si pomyslel, že nepotrebuje žiadneho detektíva aby zistil že to bol Rowley. Riaditeľ vyhlásil, že Grega nadobro vylúčia z Bezpečnostnej hliadky. Rowley skončil oveľa lepšie, lebo sa do Bezpečnostnej hliadky vrátil a dokonca bol v nej povýšený za to že čelil nepravdivým informáciám. Rowley si našiel iného kamaráta a potom si aj Greg natruc našiel iného. Nakoniec sa predsa len udobrili a boli z nich znova kamaráti.
  Viac sa dozviete, keď si knihu sami prečítate. Oplatí sa…

  Eduard Vančo, 4. B, Základná škola sv. Dominika Savia, Zvolen
  Adresa školy: M.M.Hodžu 1732/9, 960 01 Zvolen