Preskočiť na obsah

Pacientka, Agatha Christie

  Aľušík Samuel

  Gymn. pre nadané deti (Skalická 1)
  Bratislava-Nové Mesto

  Pacientka

  Autorkou tohto príbehu je svetoznáma autorka detektívnych príbehov Agatha Christie. Dej sa odohráva v izbe súkromného sanatória v 20.storočí. V tomto príbehu inšpektor Cray a doktor Ginsberg zisťujú, kto vyhodil pani Wingfieldovú z okna jej domu. Kompozičné postupy sú chronológia a retrospektíva.
  Hlavnou postavou je pani Wingfieldová. Je to bohatá staršia dáma. Z neznámych príčin je na vozíku, avšak už sa uzdravuje. Svojho manžela nemá až tak rada.
  Vedľajšou postavou je doktor Ginsberg. Má približne 50 rokov. Je hlavným ošetrovateľom pani Wingfieldovej.
  Zdravotná sestra je dosť vysoká a tichá. Nerozpráva, keď nemusí. Na slovo poslúchne každý príkaz doktora Ginsberga.
  Pani Wingfieldová býva vo veľkom dome spolu so svojim manželom, bratom, sestrou a manželovou sekretárkou. Stará sa o ňu zdravotná sestra, pretože je na vozíku. Jedného pekného dňa ju niekto sotí von z okna. Na jej výkrik pribehnú všetci, ktorí s ňou bývajú v dome.
  Tento incident začnú vyšetrovať inšpektor Cray a doktor Ginsberg. Doktor Ginsberg sa o pani Wingfieldovú stará v súkromnom sanatóriu, do ktorého bola prevezená po incidente. Následkom pádu je celkom ochrnutá. Páchateľom musí byť niekto, kto sa v tom čase nachádzal v dome pani Wingfieldovej. Šikovnou lesťou sa inšpektorovi Crayovi podarí dokázať, že páchateľom je zdravotná sestra pani Wingfieldovej.
  Knihu som si prečítal, pretože mám veľmi rád detektívky. Je veľmi pútavo napísaná, do konca príbehu som netušil, kto je páchateľom.