Preskočiť na obsah

Percy Jackson – More oblúd, Rick Riordan

  Percy Jackson – More oblúd

  Tento mesiac som si na čítanie vybral knihu Percy Jackson, konkrétne diel More oblúd od amerického spisovateľa Ricka Riordana. Ide o druhý diel série kníh o Percym Jacksonovi. Zatiaľ čo v prvom diele Percy Jackson zisťuje, že je poloboh a za pomerne dramatických okolností odhaľuje svoju identitu, v druhom diele už ho v svete polobohov všetci poznajú.
  Percy Jackson žije počas školského roka úplne obyčajný život so svojou mamou v New Yorku. Cez prázdniny však odchádza do tábora polokrvných. Je to miesto pre mladých polobohov a mýtické bytosti, ako je Percy. Malo by to byť bezpečné miesto, v ktorom sa mladí polobohovia učia bojovať s príšerami a využívať svoje schopnosti. Tento rok sa však veci zmenili. Tábor prišiel o svoju ochranu a čelí útokom skutočných príšer. Percy a jeho kamarátka Annabeth sa preto vydávajú na výpravu. Majú dve hlavné úlohy: zachrániť ich najlepšieho kamaráta satyra Grovera a získať zlaté runo, pomocou ktorého môžu obnoviť ochranu tábora.
  Percy a Annabeth sa na výprave výborne dopĺňajú. Percy je veľmi odvážny, ale niekedy aj nerozumný. Keď ide o pomoc priateľom, často skôr koná ako rozmýšľa. Annabeth je na rozdiel od Percyho rozvážna a každý plán si dobre premyslí. Keďže je to dcéra bohyne Atény, je aj mimoriadne múdra. Vďaka ich schopnostiam a spolupráci sa dokážu vysporiadať s nebezpečenstvami na ich výprave.
  Kniha je skvelá pre všetkých, ktorí milujú fantasy literatúru. Veľmi sa mi páči ako je v príbehu skombinovaný súčasný reálny svet a mytologický svet gréckych bájí. Kniha je akčná a dej plynie neuveriteľne rýchlo. Postavy sú dobre opísané, preto nie je problém rozumieť motívom ich konania. Autor používa čítavý jazyk, v rozhovoroch postáv je použitý slang. Jednotlivé diely knihy na seba dokonale nadväzujú a to motivuje k ďalšiemu čítaniu.

  Rick Riordan: Percy Jackson – More oblúd. Bratislava: Fragment, 2018. ISBN: 978-80-564-0487-4.

  Adam Passia 5. A.