Preskočiť na obsah

Poškoláci

    POŠKOLÁC I- Gabriela Futová
    Knihu Poškoláci sme dostali od pani učiteľky ako povinné čítanie. Poškoláci čerpajú námet zo školského prostredia. Šárka Steinerová je excelentná žiačka, je pýchou rodičov a učiteľov. Jedna udalosť, jedna hodina po škole jej prevráti život. Poškolácka hodina na hlavnej hrdinke zanechá stopy. Medzi poškolákmi Šárka spoznáva trojicu tínedžerov – Nora, Rikiho a Silvu, ktorí sa stávajú jej kamarátmi. Noro je ôsmak s povesťou vagabunda, bitkára a zlodeja. Autorka sa snaží ,,neškatuľkovať“ postavy. Tak je to aj so Silvou, zmaľovanou pankáčkou, ktorú ľudia odsudzujú na základe jej výzoru. Intoleranciu spoluobčanov pocíti na vlastnej koži aj Šárka, keď uzavrie stávku s trojicou nových kamarátov a vyberie sa do školy vystrojená ako pankáčka. Prekvapením pre Šárku je aj posledný z trojice Riki, chlapec, ktorému hrozí prepadnutie, fajčí trávu a popíja pivo, a nesmierne rád číta. So svojou záľubou sa nechváli zo strachu, že utŕži posmech a stratí imidž tvrďasa. Šárka prostredníctvom nových kamarátov skúša aj veci pre ňu doteraz neznáme.
    Ja osobne nerád čítam knihy, ale myslím si, že táto kniha je celkom dobrá pre mojich rovesníkov a určite sa mi viac páčila ako predošlé povinné čítanie. V knihe sa rozoberá problematika súvisiaca s mládežou a šírením drog po školách.
    Taktiež sa mi páčilo, že nemá veľa strán a pomerne rýchlo som ju prečítal. Stihol som to počas jarných prázdnin a nemusel som nad ňou sedieť do noci.