Preskočiť na obsah

Posledná šanca – Andy Weir

    Táto kniha je asi moja najobľúbenejšia, ktorú som kedy čítala. Znovu vo mne po dlhej dobe vzbudila lásku k sci-fi žánru, vede a vesmíru.

    Dej zosumarizujem v krátkosti: Vedci objavia mikroorganizmus, ktorý žije voľne vo vesmíre a pomaly pohlcuje energiu Slnka. Po dlhej príprave vyšlú misiu do sústavy hviezdy, z ktorej mikroorganizmus pochádza, aby mohli nájsť spôsob, ako sa ho zbaviť. Náš hlavný hrdina, Ryland Grace, jeden z odborníkov na tento mikroorganizmus, sa prebudí na vesmírnej lodi úplne sám, ale nič si nepamätá. Nepomáha ani to, že dvaja ostatní členovia posádky sú už len mŕtvoly. Musí teda pomaly zisťovať, kto je a prečo je tam, kde je. Začne skúmať ten mikroorganizmus a počas toho stretne niekoho nezvyčajného: mimozemšťana Rockyho, s ktorým sa spriatelí a navzájom si pomáhajú pri spoločnom výskume mikroorganizmu, ktorý ohrozuje aj planétu, s ktorej pochádza Rocky.

    Okrem toho, že táto kniha vo mne znovu vzbudila lásku k vesmíru, vede a sci-fi knihám, som zažila úžasné dobrodružstvo so super postavami. Priateľstvo medzi Rylandom a Rockym sa mi veľmi páčilo a vždy som im fandila, aby im výskum vyšiel. Humor v tejto knihe si veľmi rozumel s mojím, takže som sa aj pri čítaní zasmiala. Veľmi mi k srdcu prirástol hlavný hrdina, niekedy som si myslela, že autor zobral moju dušu a vdýchol ju do tejto knihy, proste pre mňa bola ako stvorená. Ešte dodnes myslím na túto knihu a dúfam, že aj iným čitateľom takto zlepšuje náladu, ako mne.