Preskočiť na obsah

Prašina – Vojtěch Matocha

    Prečo som si knihu zvolil?

    Kniha ma zaujala najmä vďaka jej obalu a neskôr, keď som si ju bližšie prezrel, aj vďaka strašidelnému a tajomnému obsahu na zadnej strane obálky, ktorý som si prečítal v kníhkupectve. Tá krátka ukážka ma dosť zaujala na to, aby som si knihu kúpil.

    Čo mi priniesla kniha po jej prečítaní?

    Kniha mi priniesla nový pohľad na svet – ukázala mi, že aj bez elektriny sa dá žiť. Navyše, mala veľmi zaujímavý príbeh, ktorý sa odohrával vo fiktívnej časti Prahy, nazvanej Prašina. Toto tajuplné a temné miesto v strede svetlom zaliatej Prahy ma veľmi zaujalo. Nikto nevie prečo ale v Prašine nefunguje elektrina a mobilný signál. Dokonca tam nechodia ani žiadne autá. V Prašine žije veľa zlodejov, podvodníkov a bezdomovcov. A domy sú schátralé. V Prašine sa nachádza nejaký záhadný stroj vybudovaný Nápravníkom. Hlavnými postavami boli Jirko, Tony a En no Tony ich nakoniec zradil. Príbeh sa začal tým, že Jirko sa vybral navštíviť svojho deda, ktorý býva na Prašine aby mu doniesol potraviny väčšinou s ním chodí jeho mama ale teraz boli Jirkovi rodičia odcestovaní. Avšak keď prišiel, dedo ho neočakával. Namiesto neho ho vítal záhadný pán menom Patrik dedo bol vzadu v byte. Dedo ho potom poslal domov, varujúc ho aby sám nechodil po Prašine, a nech príde nabudúce so svojou mamou. Dedo povedal Patrikovi nech odprevadí Jirka na hranice Prašiny. Počas ich cesty na šibeničný vrch ich niekto začal prenasledovať. Na poslednú chvíľu sa im podarilo schovať sa do budovy. Bohužiaľ, títo dvaja záhadní páni ich zbadali a začali ich prenasledovať do domu. Ich jedinou možnosťou bolo zoskočiť z prvého poschodia z lávky. Jirko s tým nemal problém a zoskočil, ale pod váhou Patrika sa lávka zlomila a Patrik ťažko spadol a zomrel. Jirko potom utekal domov. Počas jeho cesty domov v električke v časti Prahy vypadla elektrina. Nikto nevedel prečo, autá neprechádzali a telefóny stratili mobilný signál… Jirkovi už bolo priveľa byť teraz sám doma a rozhodol sa ísť za svojimi kamarátmi En a Tonym.
    Neskôr Jirko, En a Tony zažívajú zaujímavé dobrodružstvo v snahe odhaliť dôvod, prečo v Prašine nefunguje elektrina, čo Jirkov dedo tají. Tony sa neskôr pridáva k zlej strane a tým zrádza En a Jirku. V knihe ma tiež zaujali veľmi pekné čierno biele ilustrácie. Myslím si že by mohlo byť zaujímavé takúto v čase “zaseknutú” štvrť navšíviť.