Preskočiť na obsah

Premena

  Řehoř Samsa mal nepokojné sny.
  Ráno zbadal, že sa premenil na pavúka.

  Ležel na hřbetě jak pancíř, a když trochu nadzvedel hlavu, uvidel své klenuté bři- cho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplňe nesklouzla dolů.

  Pokúša zistiť, či je to pravda alebo ešte stále sen. Ale čosi sa s ním stalo. Leží na chrbáte a nemôže za svet prevrátiť na nohy. Mal nožičky s mäkkými poduštičkami. Keď sa zranil, vytekala mu hnedá odporná tekutina. Keď sa prizrie na okolie, spozná- va, že je svojej izbe. Dokonca zbadá kolekciu vzoriek súkna, ktoré predával, lebo bol obchodný cestujúci firmy. Nemôže sa ani pohnúť, hádže sem-tam celým telom. Spo- mína si na svoje pracovné povinnosti, musí veľmi zavčasu vstávať, hoci obchodní cestujúci z iných firiem si žijú oveľa pohodlnejšie. Bol by už dal výpoveď, ale kvôli rodičom to neurobil. Živí ich i svoju sestru. Bývajú všetci spolu.

  Nevstáva, hoci je už dávno preč pol siedmej, a to začína znepokojovať rodičov.

  Najprv mu zaklope matka a upozorňuje ho, že už je čas odísť. Zmôže sa len na podakovanie. Matka cez hrubé dvere nepostrehne, že má úplne iný hlas. Potom začne búchať na dvere aj otec so sestrou. Majú strach, že je chorý.

  Má hrozné problémy s pohybom, je neobratný, nemôže sa dostať z postele.

  O päť minút štvrť na osem prišiel prokurista firmy, aby zamestananca pred rodičmi usvedčil, že si neplní pracovné povinnosti. Všetkých prekvapí, že Řehoř nedovolí, aby vošiel do izby. Sestra začne plakať.

  Keď sa otvoria dvere a uvidia pavúka, otec ho dupaním a novinami zaháňa od seba. Řehoř je ešte v chôdzi nešikovný, nedarí sa mu dozadu prejsť až k dverám, nakoniec ho málo otvorené dvere pritlačili.

  Vtom dostal zezadu od otce mohutnou ránu, jež ho teď opravdu vysvobodila, a silně krváceje vletěl daleko do svého pokoje.

  Keď sa prebral pred večerom, spokojný zistil, že pred dverami je miska plná mlieka s kúskami bieleho chleba. Žiaľ, mlieko, ktoré dovtedy mal rád, mu nevoňalo dobre, nemohol sa najesť. Sestra si po čase všimla, že neje mlieko a nosi mu šupy z kuchyne.

  V rodine sa všetko zmenilo, otec musel nastúpiť do práce ako sluha. Matka a sestra sa Řehořa zastávajú, ale nemôžu na neho ani pozrieť. Otec po ňom hádže jablká. Najomníci, ktorým museli prenajať časť bytu jedného dňa zbadajú príšeru. Odmietajú platiť a odchádzajú to rozhodne! Řehoř nesmie žiť. Nemusia sa uchýliť k vražde, Řehoř je oslabený po rane jablkom a do rána zomrie.