Knihu Premena od Franza Kafku som si vybrala preto, lebo ma zaujal jej netradičný a zvláštny dej. Je iná než tie, ktoré bežne čítavam a patrí do žánru existenciálnej literatúry, ktorá sa zaoberá otázkami zmyslu života, samoty a postavenia človeka v spoločnosti. Tieto témy ma oslovili a už dlhšie som chcela prečítať knihu tohto žánru. Zaujalo ma aj to, že príbeh začína veľmi nezvyčajne – hlavná postava sa premení na hmyz. Prišlo mi to veľmi nereálne, no myslím si, že autor cez túto situáciu poukazuje na problémy jednotlivca alebo problémy v rodine.
Medzi hlavné postavy patrí Gregor Samsa, jeho otec, matka a sestra Grete. Vedľajšie postavy sú traja podnájomníci, slúžka, upratovačka a prokurista. Príbeh rozpráva o Gregorovi Samsovi, ktorý sa jedného rána zobudí a zistí, že sa premenil na odporný hmyz. Najskôr nevie, čo sa deje, no postupne si uvedomuje, že sa už nemôže vrátiť do normálneho života. Gregor pracoval ako obchodný cestujúci a živil celú svoju rodinu, preto ho najviac trápi, že už nemôže chodiť do práce. Na začiatku sa sestra o Gregora stará a nosí mu jedlo, no postupne sa jej postoj mení, začne ho vnímať skôr ako príťaž a vyhýba sa mu. Otec je k nemu od začiatku nepriateľský, správa sa k nemu agresívne a hádže po ňom veci. Matka je citlivá a slabšej povaha, nevie sa k situácii postaviť. Nakoniec Gregor zomrie vo svojej izbe odkiaľ jeho telo upratovačka odstráni. Po jeho smrti sa rodina vydáva na výlet, aby začala nový život a opustila staré starosti a trápenia.
Dej sa odohráva prevažne v byte Samsovej rodiny, najmä v Gregorovej izbe, kde je väčšinu času zatvorený. Prostredie okolo neho pôsobí stiesnene a uzavreto, preto sa ešte viac cíti osamelý. Jazyk autora je jednoduchý, no zároveň veľmi výstižný. Franz Kafka opisuje rôzne, často zvlášte či nepríjemné situácie pokojne a vecne, čo vytvára silný kontrast medzi tým, čo sa deje a spôsobom, akým je to napísané. To núti čitateľa zamyslieť sa nad tým, aký ma názor na situácie a postoje opísané v knihe. Kafka svoje knihy písal v Nemčine a až potom boli preložené do češtiny, v ktorej som toto dielo čítala.
Túto knihu by som odporučila aj ostatným čitateľom, pretože má hlbokú myšlienku a núti zamyslieť sa nad medziľudskými vzťahmi. Ukazuje, ako sa môže správanie ľudí zmeniť, keď sa niekto stane pre nich „neužitočný.“ Každý si z nej môže odniesť niečo iné. Celkovo považujem Premenu za veľmi zaujímavé a poučné dielo, ktoré vo mne zanechalo silný dojem.
