Preskočiť na obsah

Prvé Hodinky

  Nikolas Peteš Sekunda.A Špmndag

  ČITATELSKÝ DENNÍK

  Názov knihy sú prvé hodinky. Autorom je Jozef Gregor Tajovský. Literárny druh je epika a je to rozprávka. Príbeh sa odohráva na Slovensku v 20. Stor. Kompozičný postup je chronológia, je to próza, je rozdelená na odseky a prevláda ja-rozprávanie. Vnuk Jožko si želá hodinky od starého otca.

  Jožko býva zo starými rodičmi. Už môže piť pivo a víno. Potrebuje podľa jeho názoru hodinky. Má rád svojich starých rodičov. Rýchlo ho rozbolí hlava z hluku.

  Jeho starý otec je veľmi márnotratný. Rýchlo sa opije. Je veľmi sebavedomí.

  Jožko a jeho starý rodičia idú na jarmok predať tela. To sa im podarí a tak idú starému otcovi kúpiť nový zimný kabát. Po siedmych šiatroch nájdu vyhovujúci. Starý otec ho chcel kúpiť za osem zlatých ale stará mať zjednala cenu na sedem. Starý otec aj z Jožkom idú do krčmy. Z krčmy sa vrátia až keď sa starý otec opije. Idú okolo boxovacieho ringu kde sa dajú vyhrať zlaté hodinky. Starý otec nezabudol na sľub vnukovi a chcel sa ísť pasovať ale stará mať ho zadrží. Starý otec prestane vyčíňať až keď prídu žandári. Starý otec na truc odbehol a kúpil Jožkovi hodinky.

  Zaujímavý citát je na strane 125 “Ja viem ako ho mám chytiť!”

  Dĺžka viet bola stredná. Slovná zásoba spisovná. Prevažovali oznamovacie vety a pásmo rozprávača. Jazykový štýl bol umelecký.

  Knihu vydali Kalligram a Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislave v roku 2005.

  ISBN je 80-7149-791-6