Preskočiť na obsah

Rómeo a Júlia

  Rómeo a Júlia

  Túto knihu napísal známy talianský spisovateľ William Shakespeare. Vyšla vo vydavateľstve Ikar v roku 2005.
  Hlavná postavy sú Rómeo a Júlia. Rómeo je nežný, milujúci a odvážny. Má hnedé krátke vlasy, bol štíhly a nízky. Patril ku rodine Montekovcov. Urobil by všetko pre to, aby mohol byť s Júliou. Júlia bola tiež veľmi odvážna a milujúca. Bola ale aj láskavá a verná. Júlia pochádzala z rodiny Capuletovcov. Ich rodiny sa odjakživa nenávideli.
  Obsah:
  Pani Capuletová núti Júliu, aby si už niekoho našla, aby mohla byť konečne vydatá. Júlia ale odmieta a popri tom tají, že miluje Rómea. Ešte v ten deň Rómea a Júliu zosobáši mních Lorenzo. V treťom dejstve sa Rómeo, Benvolio a Mercutio stretnú s Tybaltom ( bratancom Pána Capuleta ), kde sa nečakane pobijú. Tybalt bodne Mercutia, ktorý na to umiera a Rómeo sa rozhodol pomstiť Mercutia a zabije Tybalta. Rómea vyhnali do vyhnanstva do vedľajšieho mesta Mantova. Júlia sa na Rómea nehnevá, vraví, že to urobil len kvôli pomste. Jej láska k Romeovi jej nedovolí sa na neho hnevať. O pár dní sa Júlia dozvedá, že si má vziať grófa Parisa. Mních Lorenzo jej dal nápad, aby vypila uspávadlo pred dňom svatby a keď ju pochovajú, tak už Rómeo bude na ceste z Mantovy do Verony, aby ju vykopal z hrobky a aby mohli spolu odísť. Ale list, ktorý mních Lorenzo poslal Rómeovi do Mantovy, sa kvôli cholere, ktorá sa tam vtedy šírila, nedoručil a preto Rómeo o pláne nevedel. Donieslo sa mu len to, že Júlia zomrela. Preto si kúpil jed od lekárnika a išiel do Verony, aby zaspal vedľa Júlii. Pri Júliinej hrobke sa ešte Rómeo pobil s grófom Parisom, ktorého aj zabil. Následne otvoril Júliinu hrobku a vypil jed, ktorý ho do sekundy zabil. Júlia sa medzi časom prebrala a uvidela ležať mŕtveho Rómea vedľa seba. Počula prichádzajúce hlasy a tak si rýchlo zobrala dýku, ktorá ležala vedľa Rómea a bodla sa do hrude. Nakoniec sa pán Capulet a pán Montek uzmierili. Až vlastná smrť detí ich uzmierila.

  Nepáčilo sa mi, že kvôli láske sa zabili. Smutný koniec. Určite by som knihu odporučila niektorým svojím kamarátkam, aby vedeli, že kvôli láske sa neoplatí ukončiť svoj vlastný život.