Preskočiť na obsah

Rudyard Kipling: Kniha džunglí

  Počet strán: 318
  Hlavná postava: Mauglí
  Charakteristika hlavnej postavy: Chlapec ktorého zachránili vlci. Vyrastal s nimi a stal sa ich pánom. Bol odvážny a nebojácny. Rád riskoval.
  Vedľajšie postavy: múdry medveď Balú, čierny panter Baghíra, Šer Chán, Kaa
  Obsah: Dvojzväzková zbierka poviedok, príbeh chlapca Mauglího. Mauglí je odchovaný vlkmi. Vyrastal medzi zvieratami v indickej džungli. Prvá kniha opisuje, ako sa Mauglí ako batoľa ocitne v džungli. Vychováva ho vlčica a múdry medveď Balú. Stretáva sa s tigrom Šer Chánom. Mauglího unesú opice. Neskôr sa oslobodí s pomocou svojich priateľov a tigra Šer Chána zabije. Spolu s čiernym panterom Baghírom ovládne džungľu. Druhá kniha sa odohráva po neúspešnom Mauglího návrate medzi dedinčanov. Rozpráva aj o objavení kráľovského pokladu, o boji vlčej svorky s túlavými psami, o sloňom tanci a vrcholí Maglího návratom medzi ľudí.
  Zaujímavá myšlienka: Mauglího zvolanie „Máme jednu krv, Vy i ja!“ ukazuje prepojenie medzi ľuďmi a zvieratami. Vo svete ľudí aj zvierat platí zákon bratstva, v ktorom silní bránia slabého, múdrosť a rozum má prednosť pred fyzickou silou.
  Hodnotenie diela: Každý z nás má pravidelne určité práva a povinnosti. Porušenie zákona má za následok trest a pohŕdanie ostatnými. Pomáhať si, ochraňovať jeden druhého a vzájomne sa rešpektovať – to je to najdôležitejšie.