Rysavá jalovica a iné prózy“ je zbierka próz od slovenského spisovateľa Martina Kukučína. Táto zbierka obsahuje niekoľko poviedok a príbehov, ktoré zachytávajú život a osudy ľudí na slovenskom vidieku na konci 19. a začiatku 20. storočia.
Hlavné dielo tejto zbierky, „Rysavá jalovica“, je poviedka, ktorá rozpráva príbeh mladého dievčaťa Alžbety, prezývanej Rysavá jalovica, ktorá sa po smrti matky musí vysporiadať s tvrdým životom na vidieku as nárokmi svojho náročného otca. Poviedka je zároveň kritikou sociálnych nerovností a nespravodlivosťou v spoločnosti, ktorá tlačí ľudí do krajnej chudoby a beznádeje.
Okrem „Rysavé jalovice“ zbierka obsahuje aj ďalšie príbehy, ktoré sa dotýkajú rôznych aspektov života na vidieku, ako je láska, rodina, pracovné podmienky a spoločenské vzťahy. Martin Kukučín vo svojich dielach často zachytáva charaktery prostých ľudí a ich snahu prežiť v tvrdých podmienkach.
„Rysavá jalovica a iné prózy“ je dôležitým dielom slovenskej literatúry a ukazuje talent Martina Kukučína v tvorbe realistických portrétov a príbehov zo života vidieckych obyvateľov. Jeho dielo je dodnes cenené pre svoju autentickosť, empatiu a schopnosť zachytiť podstatu ľudského života a ľudských emócií.