Preskočiť na obsah

Sára sa učí žiť

  Názov tejto knihy: „Sára sa učí žiť“. Meno autorov: Esther a Jerry Hicks. Kniha bola vydaná v roku 2016.

  Tento príbeh je o desaťročnej Sáre. Je to inšpiratívna kniha o ceste neustále smutného a uzavretého dievčaťa k nekonečnej radosti. Sára je plaché, uzatvorené dievča, ktoré nie je veľmi šťastné. Má zlomyseľného brata Jakuba, ktorý ju neustále provokuje, bezcitných spolužiakov a v škole ju to veľmi nebaví. Má pocit že nikto ju nemá rád a s nikým si nerozumie. Rada by bola šťastná, ale keď sa pozrie okolo seba, nemá dôvod na radosť.

  Všetko sa zmení, keď stretne Šalamúna – múdru a starú sovu, ktorá jej ukáže, že na svet sa dá pozerať inak a to očami lásky a pohody. Naučí Sáru ako prijímať pozitívnu energiu. Sára tak zistí, kým skutočne je a že má neobmedzené možnosti.
  Skúsenosti múdrej sovy sa prelínajú s bežnými zážitkami Sáry v rámci jej rodiny a školy. Šalamún jej pomáha uvedomiť si, že dôležitá je vnútorná pohoda a že všetko čo sa jej v živote deje je v poriadku.

  Pre tým, než Sára stretla Šalamúna bola nešťastná a všetko videla v tom najhoršom svetle. Mala výhrady nielen voči dospelým, ale aj voči svojim vrstovníkom. Chcela byť v sama v tichu, aby mohla iba premýšľať a mala od ostatných pokoj. V škole ju spolužiaci neustále strápňovali a posmievali sa jej. Mala pocit, že škola je hrozné miesto a učitelia ju tiež nemajú radi. Celý deň čakala len na to, kým zazvoní, aby mohla odísť zo školy a byť sama.

  Keď Sára spoznala Šalamúna čoskoro si ho veľmi obľúbila a stal jej učiteľom. Učil ju ako sa má pozerať na svet a na situácie, ktoré sa jej dejú. Zistila, že najdôležitejšie je nerobiť druhým to, čo sa jej samej nepáči a teda neoplácať zlo zlým. Uvedomila si, že dôležité sú tri kroky. Prvým krokom k zmene je uvedomiť si čo nechce a druhým vedieť čo chce. Tretí krok je previesť to čo chce do svojho života. Najskôr sa to Sáre zdalo všetko nepochopiteľné, ale postupne začala Šalamúnovi dôverovať. Všetci ľudia sa chcú cítiť dobre a zároveň chcú byť dobrí. Problém je v tom, že sledujú to, čo sa deje okolo nich a nevšímajú si vlastné pocity. Často sa zameriavajú na vyhľadávanie zlého a snažia sa to premôcť. Ak sa sústredíme na boj so zlým zapájame sa do reťazca bolesti. Najlepším spôsobom ako to zmeniť je oceňovanie. To je najlepšia cesta ako sa zapojiť do reťazca radosti.

  Sára sa rozhodla, že sa zmení a bude viac všímavá. Postupne si aj okolie začalo všímať zmenu v jej vystupovaní. Zmenila sa z tichého a uzavretého dievčaťa na veselú a priateľskú osobu. Začala si trénovať oceňovanie a zrazu si uvedomila, koľko vecí vo svojom okolí môže oceniť. Zrazu sa cítila skvele. Zistila, že jej šťastie nezávisí od toho čo niekto urobí alebo čo si myslí. Skutočnú slobodu má vo svojich rukách a za svoje šťastie je zodpovedná ona sama.

  Uvedomila si, že ak opustí miesto iba preto, že tam všetko nie je také, aké by chcela na mieste kde pôjde to bude presne také isté. Jej úlohou nie je hľadať dokonalé miesto, ale všade hľadať to, čo chce. Začala si všímať viac veci, ktoré sa je páčia a takéto veci sa stali súčasťou jej života. Naučila sa tomu, čo je bezpodmienečná láska – milovať a nechať cez seba prúdiť lásku a čistú pozitívnu energiu bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.