Preskočiť na obsah

Shatter me – Tahereh Mafi

  Knihu Shatter Me, ktorej názov bol do slovenčiny preložený ako „Som roztrieštená“, napísala americká autorka Tahereh Mafi. Toto dielo sa dá zaradiť medzi viaceré žánre. Najčastejšie je označované za dystopický triler, romantickú literatúru či young adult fikciu, no mnohí ho považujú aj za fantasy román. Ja s nimi súhlasím z dôvodu, že viaceré postavy, vrátane hlavnej hrdinky, majú nezvyčajné schopnosti.
  Príbeh sa začína zápisom do denníka hlavnej postavy – sedemnásťročnej Juliette. Dozvedáme sa, že je uväznená v akejsi cele, no nie je celkom jasné, prečo. Jediné, čo má, je malý zápisník a pero.
  Všetko sa odohráva v akomsi postapokalyptickom svete, kde umiera príroda a všetko ovláda organizácia menom „The Reestablishment“, ktorá pôvodne mala pomôcť tomuto umierajúcemu svetu, no namiesto toho ho neúprosne ovláda. Ovláda aj to miesto, kde väznia Juliette.
  Čas v zajatí trávi počítaním, no v tom jej príde ktosi oznámiť, že bude mať spoluväzňa.
  Je ním mladík menom Adam Kent. Julliette s ním spočiatku veľmi nekomunikuje, bojí sa, že by mu mohla ublížiť. Dozvedáme sa totiž, že dôvodom, prečo Juliette bola zajatá v tomto „ústave“, sú jej nadprirodzené schopnosti. Jej dotyk dokáže zabíjať.
  Časom si Juliette uvedomí, že Adama pozná. Je to jej bývalý spolužiak, jeden z mála tých, ktorí sa k nej chovali pekne. Následne sa trochu zblížia a komunikujú spolu, no netrvá to dlho.
  Zisťujeme, že Adam je vojak a Juliette odvedie z ústavu za jeho nadriadeným. Volá sa Aaron Warner a je súčasťou „The Reestablishment“. Warner chce, aby sa s ním Juliette spojila. Fascinujú ho jej schopnosti a tvrdí, že jej rozumie a vie, aké to je, byť iným a preto si myslí, že budú dobré duo. Juliette sa to však vôbec nepozdáva a nemá vôbec záujem s ním spolupracovať, považuje ho za krutého a nemá ho rada. Príbeh ďalej pokračuje tým, že sa Juliette s Adamom zblíži, utečú spolu a Juliette sa učí ovládať svoje schopnosti. Warner ich však na pokoji nenechá.

  Táto kniha sa mi veľmi páčila. I keď nie som vôbec fanúšičkou kníh, kde sa vyskytujú nadprirodzené schopnosti a podobne, toto dielo je pre mňa výnimkou.
  Zo začiatku, keď sme sa len dozvedali, čo má vlastne Juliette za schopnosť, veľmi sa mi páčilo, aké tajomné to bolo. Linka ohľadne schopností ma však časom baviť trochu prestala, no veľmi zaujímavé postavy to kompenzovali. Hlavný „záporák“ Aaron Warner sa mi v tejto konkrétnej knihe vôbec nepáčil, no po prečítaní ďalšieho dielu tejto série (Unravel Me) ktorá je písaná z jeho pohľadu, ma začal dosť zaujímať. Jeho postava sa môže na prvý pohľad zdať záporná, no nie je to celkom tak. Zároveň sa mi veľmi páčilo aj to, ako sa vyvíja osobnosť Juliette a ako postupne nadobúda sebavedomie.
  Túto knihu iste odporúčam mojim rovesníkom.