O tomto románe som počula už toľko vecí. Dospelo to až do bodu, keď takmer každý, kto hovorí o knihách, spomenie túto sériu. Takže som to samozrejme musela vyskúšať.
Čo sa týka prostredia deja, neviem, či to bolo len mnou, ale mala som pocit, že o prostredí viem veľmi málo. Tu a tam sa objavujú útržky, ale celkovo táto časť knihy nebola vykreslená ako ucelený obraz. Boli časti, kde som chápala prostredie a všetko ostatné, ale častejšie som si hovorila, že netuším kde sa postavy nachádzajú. Hoci mi teda prostredie pripadalo nevýrazné, dej bol podľa mňa celkom dobrý.
Príbeh začína s Juliette vo svojej cele v blázinci. Veľmi rýchlo ju po takmer roku prvýkrát vyvedú von do sveta. Tu sa začíname dozvedať viac o tom, čo sa vo svete deje. Keď nad tým teraz premýšľam, možno sme boli v nevedomosti, pretože Juliette bola v nevedomosti. Každopádne, dej je veľmi ľahko sledovateľný, ale nemá veľa obsahu. Mám pocit, že veľa z toho bolo typu išli sme sem a potom sme išli tam. Boli tam pôsobivé momenty a chvíle, keď som sa do toho vžila, ale úprimne? Bola som menej vtiahnutá, ako som zvyčajne pri románoch. Myslím si však, že záver pripravil zvyšok série na veľmi zaujímavý zvrat.
Čo sa týka postáv, Adam mi bol úprimne celkom ukradnutý. Možno to bolo len mnou. Warner sa mi vlastne páčil viac ako Adam. Juliette sa mi ako postava do istej miery páčila. Naozaj dúfam, že sa bude viac rozvíjať, keď budem pokračovať v sérii, lebo inak si nemyslím, že budem schopná prečítať zvyšok.
Myslím si, že to, čo na tejto knihe najviac milujem, je štýl písania. Hoci niektorí ľudia to môžu naozaj veľmi nenávidieť, štýl písania je veľmi zaujímavý a plný obrazov. Juliette píše tak, ako keby neustále vnímala vonkajší svet ako báseň. Tak by som to najlepšie opísala. Mne sa to úprimne páčilo, lebo milujem krásne napísané veci. Viem však, že veľa ľudí to bude nenávidieť, lebo tam takmer nie je žiadny príbeh. Pre mňa to však bolo jedno z najväčších plusov.
Celkovo tento román nesplnil úplne všetky moje očakávania, pretože som čakala niečo viac. Zvlášť keď sa o ňom toľko hovorí. Dej a stvárnenie sveta ma sklamali a postavy mali veľa nedostatkov. Čítala som však jednu recenziu, v ktorej sa písalo, že táto prvá kniha je len odrazovým mostíkom k niečomu väčšiemu. Tak uvidíme.
