Preskočiť na obsah

Spev o Achillovi – Madeline Miller

    Grécko vo veku hrdinov. Patroklos, nešikovný mladý princ, bol vyhostený do kráľovstva Phthia. Tu je nikto, len ďalší nechcený chlapec žijúci v tieni kráľa Pelea a jeho zlatého syna Achilla.
    Achilles, „najlepší zo všetkých Grékov“, je všetkým, čím Patroklos nie je – silný, krásny, dieťa bohyne – a podľa všetkého by sa ich cesty nikdy nemali skrížiť. Jedného dňa si však Achilles vezme zahanbeného princa pod svoje krídla a ich váhavé spojenie sa čoskoro zmení na pevné priateľstvo. Keď z nich vyrastú mladí muži zruční v umení vojny a medicíny, ich puto prerastie do niečoho oveľa hlbšieho – napriek nevôli Achillovej matky Thetis, krutej morskej bohyne s nenávisťou k smrteľníkom.

    Keď príde správa, že Helena zo Sparty bola unesená, grécki muži sú vyzvaní, aby v jej mene obliehali Tróju. Achilles, zvedený prísľubom slávneho osudu, sa k ich veci pripojí. Patroklos, zmietaný medzi láskou a strachom o svojho priateľa, nasleduje Achilla do vojny, pričom netuší, že nasledujúce roky preveria všetko, čo sa naučili, všetko, čo je im drahé. A že skôr, ako bude pripravený, bude nútený odovzdať svojho priateľa do rúk osudu.