Táto kniha je sci-fi epikou. Vzhľadom na špecifický typ písania autora, kniha veľa ľuďom nemusí úplne vyhovovať. V knihe sa spomínajú nejaké vedecké a vymyslené výrazy, ktoré nám dokazujú žáner – sci-fi. Dej tejto knihy sa odohráva v galaxii a na viacerých planétach.
(Ja som knihu čítala v českom jazyku, takže sa nejaké názvy môžu líšiť od slovenčiny.)
Príbeh je o tom, ako muž menom Arthur je zachránený jeho kamarátom Fordom. Ford totižto ako stopár galaxie (vďaka rozpoznaniu vesmírnych lodí) zistil, že sa veľmi rýchlo a náhle skončí život na planéte Zem. Vďaka tejto informácii stihol sebe, aj Arthurovi zachrániť život pomocou jednej z vesmírnych lodí. Od toho momentu spolu cestovali po galaxii a Arthur si musel zvyknúť na iný spôsob života a fungovania ako na Zemi. Spolu prežívajú niekoľko pravdepodobných, ale aj nepravdepodobných situácií.
Hlavnou postavou je teda Arthur Dent. Je to trochu roztržitý a zmätený človek, ktorý často robí veci bez nejakého dlhého rozmýšľania. Je ale aj veľmi statočný a odhodlaný. Veľmi rád si vo voľnom čase listoval Fordovu knihu Stopárov sprievodca galaxiou.
Vedľajšou postavou je Ford Prefect. Pochádza z planéty niekde okolo Betelgeuze. Je veľmi múdry a bystrý človek. Keďže je stopár galaxie, vždy si zo sebou nosí svoju knihu Stopárov sprievodca galaxiou. Na planétu Zem sa dostal iba náhodou a to tým, že bol vyhnaný do exilu so svojej planéty.
V knihe je aj viacej zaujímavých postáv, no najvýraznejší sú už viackrát spomenutí Arthur Dent a Ford Prefect.
Mne sa osobne táto kniha nepáčila, no odporučila by som ju ľudom, ktorých zaujíma fyzika, vesmír a nezmyselné príbehy.
