Kniha rozpráva príbeh Liesel, dievčaťa žijúceho počas druhej svetovej vojny v Nemecku, ktoré nachádza útechu a silu v kradnutí kníh a čítaní. Liesel prežíva stratu, vojnové hrôzy a zároveň nachádza priateľstvá, lásku a odvahu v neľahkých časoch. Dej je rozprávaný smrťou, ktorá dodáva príbehu filozofickú hĺbku a zároveň ukazuje, že aj v tých najtemnejších obdobiach existuje nádej. Kniha skúma morálku, ľudskosť, odvahu a význam slov. Podľa mňa bola veľmi dojímavá a silná, páčilo sa mi, ako dokáže ukázať ľudskú odolnosť a silu v utrpení.
