Preskočiť na obsah

Tma – Jozef Karika

  Ďalší triler z repertoára majstra strachu Jozefa Kariku je triler Tma.
  Celkovo je síce opisovaný ako jeden z menej vydarených alebo nie tak strhujúci ako iné jeho diela, no nesie doslova mrazivý príbeh filmového režiséra a jeho upadajúcej kariéry i manželského života.

  Všetko to zdanlivo začína nevinnou hádkou, no jej riešenie bolo veľmi radikálne. Preto sa naša hlavná postava rozhodne odísť si vyčistiť myseľ na starú čiastočne opustenú rodinnú chatu uprostred Malej Fatry. Spája si s ňou spomienky na detstvo a chvíle prežité so starými rodičmi. Letné prázdniny, lov rýb v neďalekej bystrine či prechádzky a zbieranie hríbov v detských rokoch znejú priam rozprávkovo až filmovo. To isté má na mysli náš režisér. No ak sa rozhodnete sami prežiť úžasné chvíle plné adrenalínu na chate uprostred ničoho bez dostatočných zásob jedla, vody a elektriny zmení sa vaša predstava doslova na boj o prežitie. To čoskoro zistí aj hlavná postava keď pri hľadaní dreva padá a zlomí si kosť v nohe. Od tejto chvíle prestáva byť jasné čo je naozaj a čo je len predstavivosť. Keďže nikto nevie o jeho odchode a šanca na včasnú záchranu je veľmi mizivá myseľ sa pohráva s každým tieňom a šumom vetra. V jeden okamih akoby noha zázrakom uzdravie a odrazu postava trieli a brodí sa smerom ku starej lesníckej chate nájsť pomoc a bezpečie. Chyba. Klamlivá myseľ a zlý chorobný úsudok spravia situáciu ešte horšou a odrazu je celá chata zachvátená v plameňoch. Niet cesty späť. Jediná možnosť je ísť v ústrety lesu a dúfať v zázrak.
  Keď už sa svitá na záchranu a hlavná postava stretáva dvoch mužov s vrecovinou oblečených v lesníckom odeve, prichádza zas a znova priestor na kreativitu a silu mysle. Kto by v tomto mrazivom období chodil s vrecovinou bez príkrmu pre zver ? A noha opäť akoby zázrakom naberie na sile a strháva sa boj na život a na smrť. Áno, jedného z pytliakov to stálo život a druhého priateľa, no proti zbrani a nečakaného momentu prekvapenia sa ničím iným ako zbabelým útekom nedá odpovedať.
  Aj keď tento boj náš režisér ako zo správneho filmu vyhráva, no boj s vlastnou hlavou zvíťaziť nedokáže a dostáva sa do obkľúčenia prírody a smrti. Mesiac v žiarivom splne volá predátorov noci na vytúženú hostinu a bez akéhokoľvek odporu ba priam s odovzdanosťou sa mrazivo končí dlhý a namáhavý boj o prežitie.

  Aj keď príbeh nemá úplne dynamický text zaujme už spomínanou psychologickou stránkou a tým že nie je dlhý v porovnaní s inými dielami autora zaujme a obohatí čitateľa inou hodnotou. No za mňa by som určite viac odporúčila iné diela od autora.