Preskočiť na obsah

Vládca vlkov – Juraj Červenák

  Vládca vlkov je prvá kniha triológie o Černoknažníkovy Roganovi. Toto dielo sa odohráva na Slovensku pred Veľkomoravským obdobím. Veľkou súčasťou sú aj reálne historické udalosti ktoré sú okorenené o poriadnu dávku žánru tejto knihy, čo je fantasy.
  Taktiež ma na tomto diele zaujalo, že nevyužíva celkom ohratých severských bohov ako je Thor alebo Loki, ale zaoberá sa našou vlastnou mytológiou. Keďže v tomto diele autor zakomponoval slovanskú mytológiu, môžeme v ňom nájsť rôznych bohov Veľdubu ako je Morena – bohyňa smrti alebo Svarog – boh ktorý vynáša slnko na oblohu. Lenže títo bohovia nie sú iba poverami a neustále ovplyvňujú dianie knihy a preto s nimi treba mať dobré vzťahy, čo je hlavnej postave ukradnuté a neustále im oponuje.
  Hlavná postava – Čierny Rogan je vojak ktorý sa kvôli pomste snaží vyhnať Avarov zo slovenského územia. To sa mu vďaka jeho skúsenostiam, vernému luku, saxonskému nožu, jeho spoločníkovi Vlkovi Gorivladovi a neskôr aj nadprirodzeným schopnostiam ktoré zdedil od svojho predka Černoboha aj podarí no keďže je jeho potomkom nemôže si vydýchnuť a musí v svojom poslaní ochraňovať ostatných naďalej pokračovať.
  Rogan je veľmi temná postava ktorá je zo začiatku poháňaná nenávisťou a hnevom, ale celá séria Černokňažník sleduje jeho postupnú zmenu. Naučí sa kontrolovať svoj hnev, rovnako ako svoje nadobudnuté schopnosti.
  Dej začína prepadnutím skromného domčeka Avarmi. Autor ukazuje aký sú surový a priam psychopatický, vyžívajú sa v bolesti ktorú spôsobujú a tak nám čitateľom dávajú dôvod ich nenávidieť. V tomto momente sa zoznamujeme aj s Roganom ktorý túto avarskú hrozbu rýchlo zneškodní. Rogan sa následne vyberie do neďalekého hostinca, kde chce získať informácie o Kirte – hlavnej svätyni a obetisku Avarov, ktorú chce zničiť. Tu stretáva ďalšiu hlavnú postavu – Mirenu ktorá má nečisté úmysly, no to Rogan v túto dobu nevie. Spolu sa vydajú po krvavej stope ktorú za sebou zanechali Avari. Na tejto ich púti stretávajú rôzne bytosti z už spomínanej slovanskej mytológie ale aj rôznych spojencov ktorý im v bitke o Kirt pomôžu. Nakoniec Kirt nájdu, a začne sa boj o túto svätyňu. Pre Rogana a jeho priateľov situácia nevyzerá priaznivo, no nakoniec tento boj vyhrá.
  Dielo je zaujímavé vďaka reálnym historickým prvkom ale aj slovanskej mytológii. Každá postava má dôvody prečo sa chová tak ako sa chová, i keď to vždy nie je morálne správa. Vládca vlkov je zaujímavá kniha ktorá stojí za prečítanie.