Preskočiť na obsah

Živý Bič

  Autorom je Milo Urbán
  Tento román nás zavedie do dediny Ráztoky na Slovensku v období 1. svetovej vojny. Je rozdelený na 2časti.
  Prvá časť: Stratené ruky
  Dedinčania v Ráztokoch si začínajú uvedomovať negatíva vojny, pretože Ondrej Koreň sa vráti domov bezruký a nemý, muži sú povolaní do vojny, sčituje sa dobytok pre potreby armády. V tejto časti sa sleduje aj vojnový osud Ilčíka, ktorý sa z pokojného mládenca pod vplyvom vojny mení na zlú bytosť. Jeho potom odsúdia na smrť, čím zas trpí jeho matka, ktorá ho presvedčila, aby radšej šiel do vojny ako utiekol. Ďalej sa objavuje aj Eva Hlavajová, ktorej manžel je tiež vo vojne a notár Okolický ju zneužil a čaká s ním dieťa. Dedinčania to ale netušia a odsudzujú ju. Nakoniec sa utopí v potoku.

  Druhá časť: Adam Hlavaj
  Táto časť románu je práve o Evinom manželovi Adamovi, ktorý ušiel z vojny a dozvedel sa že jeho žena umrela. Musí sa ale skrývať. Taktiež dedina sa dozvie, že Okolický Evu zneužil a začínajú sa nepokoje. Taktiež táto časť opisuje biedu, epidémiu červienky, ktorá zavinila smrť mnoho detí. Vojaci sa vracajú z frontu a ľud sa pomstí tým, ktorí ich zdierali. A Adam podpáli strechu Áronvej krčmy aby konečne vo svojom vnútri dosiahol slobodu.
  Celý román vlastne opisuje to aká je vojny zlá, ľuďom boli zhabané majetky, jedlo aj zvieratá. Ničí zdravie a ľudia umierajú a v neposlednom rade aj mení charaktery ľudí a zanecháva im psychické následky.
  Kniha sa mi páčila, i keď pôsobí depresívne a smutne.