Preskočiť na obsah

Zločin a trest, Fiodor Michajlovič Dostojevskij

  Vráťme knihy do škôl

  Názov knihy: Zločin a trest
  Hlavné postavy: Rodion Romanovič Raskoľnikov, Avdotia Romanovna Raskoľnikovová, Puľcheria Alexandrovna Raskoľnikovová, Aľona Ivanovna, Peter Petrovič Lužin, Dmitrij Vrazumichin Prokofjič, Marmeladov, Sofia Semionovna Marmeladovová
  Vydavateľstvo: 1. vydanie originálu – The Russian Messenger, december 1866
  Počet strán: 527
  Autor: Fiodor Michajlovič Dostojevskij
  Žáner: sociálno-psychologický román
  Prečo som si vybral túto knihu: Vybral som si ju v rámci povinného čítania, pretože ma zaujala téma a hlavná myšlienka tejto knihy.
  Kedy dostávam knihy: Myslím, že knihy dostávam ku každému väčšiemu sviatku či inej špeciálnejšej príležitosti.
  Kúpil som už niekedy niekomu knihu: Už niekoľko krát som daroval knihu rodinným príslušníkom.
  Obsah: Dej románu sa odohráva v Petrohrade, kde sa ponára do psychiky Rodiona Raskoľnikova, bývalého študenta, ktorý zápasí s chudobou a existenčným zúfalstvom. Raskoľnikov je presvedčený o svojej intelektuálnej nadradenosti a hlási sa k teórii nadčloveka a racionálne si vysvetľuje, že niektorí výnimoční jedinci sú oprávnení prekročiť konvenčnú morálku, aby dosiahli svoje ciele. Raskoľnikov naplánuje a vykoná vraždu Aľony Ivanovny, lakomej záložníčky. Čin sa však nevyvíja tak hladko, ako si predstavoval. Napriek dôkladnému naplánovaniu zločinu Raskoľnikova po ňom trápia pocity viny a paranoja.
  Ako príbeh postupuje, Raskoľnikovov duševný stav sa ďalej zhoršuje. Zapletie sa do siete podozrení, ktorú utkal inšpektor Porfij Petrovič. Porfirijove výsluchy stupňujú Raskoľnikovov vnútorný nepokoj a posúvajú ho na pokraj šialenstva. Spriatelí sa so Soňou Marmeladovovou, utláčanou prostitútkou, ktorej zbožnosť a utrpenie ho hlboko zasiahnu. Prostredníctvom Soni sa Raskoľnikov vyrovnáva s morálnymi dôsledkami svojich činov a nachádza záblesk nádeje na vykúpenie.
  Zločin a trest napokon vrcholí Raskoľnikovovým priznaním a následným vyhnanstvom na Sibír. Práve tu, uprostred drsnej krajiny trestaneckej kolónie, prechádza premenlivou cestou sebapoznania a vykúpenia. Prostredníctvom utrpenia a reflexie Raskoľnikov spoznáva univerzálny morálny zákon, ktorý spája celé ľudstvo, a v prijatí svojej viny nachádza pokoj a vykúpenie.

  Simon Šimko IV.MA