Preskočiť na obsah

Zločin a trest – Fjodor Michajlovič Dostojevskij

    Ja mám momentálne rozčítanú knihu Zločin a trest od Fjodora Michajloviča Dostojevskijho. Nedávno som si na internete našla zoznam kníh, ktoré by mal prečítať každý a ona bola jednou z nich. Rozhodla som sa začať práve ňou, pretože je často spomínaná vo filmoch či v spoločnosti. Taktiež sa označuje medzi tie najlepšie knihy, pri ktorých sa ide do hĺbky a treba zároveň aj rozmýšľať. Ďalším dôvodom prečo som si vybrala túto knihu je samotný jej spisovateľ, pretože Dostojevskij sa považuje za majstra vo svojom odbore. Ešte síce nemám prečítanú celú knihu, ale som približne v jej tretine, no viem vyjadriť to o čom táto kniha je. Dej sa sústreďuje okolo veľmi chudobného, bývalého študenta práva a jeho živote, no podstatou celého diela je hlboký až psychologický pohľad do správania ľudí. Otázkou je či je možné, po spáchaní niečoho v nesúlade s morálkou, žiť ďalej a zabudnúť alebo či je ľudský tvor predurčený na záhubu a morálne sebatrýznenie. Jej čítanie mi prinieslo naozaj veľmi silný zážitok. Spôsob akým je napísané dielo je jednoducho fenomenálny, premyslený a jedinečný. Nie je to kniha, ktorú čítate len aby ste čítali, je to kniha, pri ktorej sa treba zastaviť, popremýšľať nad tým čo sa práve udialo. Každá jedna situácia by sa dala veľmi dopodrobna analyzovať a rozmýšľať nad tým čo presne sa nám snažil autor odkázať. Dialógy vedené v tomto diele sú naozaj veľmi pútavé a intelektuálne. Táto kniha mi vnukla kopec myšlienok, nad ktorými sa môžem zamýšľať. Jej dej ma úplne pohltil a už teraz sa teším, keď si ju znova otvorím a začnem čítať. Túto knihu odporúčam náročnejším čitateľom, ktorí sa radi zamýšľajú a nemajú problém zorientovať sa v diele. Náročnejšou úlohou je zapamätať si všetky mená, v ktorých sa niekedy stratím aj ja, lebo sa na seba veľmi podobajú. Určite túto knihu odporúčam.

    Meno súťažiaceho: Ella

    Typ školy: Základná škola

    Názov školy: Gymnázium, Konštantínova 2, 080 01 Prešov

    Kraj: Prešovský kraj