Preskočiť na obsah

Zostaň kde si a potom odíď – John Boyne

    Túto knihu som si vybrala, pretože má krásny príbeh o hľadaní otca počas ťažkých časoch vojny. Je dobrodružná, ale taktiež smutná a dojímavá. Počas čítania nebudete chcieť skončiť, pretože autor v knihe nepíše zdĺhavo ani náročne a dej je stále napínavý. Podľa mňa sa kniha bude páčiť skôr deťom od deviatich rokov a mládeži, ktorá má rada dobrodružný dej.

    Príbeh je o chlapcovi menom Alfie, ktorý mal piate narodeniny v deň, keď vypukla prvá svetová vojna. Otec mu sľuboval, že nikdy neodíde, no hneď na ďalší deň svoj sľub porušil. Keď mal Alfie deväť rokov, zaumienil si, že svojho otca nájde. Raz, keď Alfie čistil topánky jednému vojenskému doktorovi, našiel v jeho spisoch meno svojho otca. Ihneď pochopil, že jeho otec je doktorov pacient. Ani neváhal a svoje dlho odkladané peniaze použil na tajnú návštevu otca. Počas tejto cesty sa Alfie zoznámi s rôznymi postavami a zažije nové dobrodružstvá. Napriek rôznym prekážkam sa Alfiemu podarilo svojho otca zachrániť, ale ako, tak to sa už dočítate v knižke. Počas tohoto napínavého príbehu sa Alfie musel rozlúčiť s niektorými priateľmi, ale taktiež našiel nových kamarátov.

    Autor poukazuje na to, že s odvahou a odhodlaním je všetko možné.

    Je však škoda, že kniha nemá ďalšie pokračovanie. Záver príbehu bol dojímavý a z celej knihy sa mi najviac páčil. Zaujal ma aj obal knihy a zaujímavý námet z vojnového obdobia.