Preskočiť na obsah

Zranená labuťka,Jana Olivová

    Krátke zhrnutie deja: Denisa spolu so svojim mladším bratom Šimonom, mamou a otcom bývajú v trojizbovom byte. Denisa práve oslavuje svoje deviate narodeniny. Na tých nesmela chýbať marcipánová torta od babky, darček od otecka, kniha ako každé narodeniny, darček od mamy, krásne tričko so žiarivými tulipánmi. Šimon sa tiež činil, vyrobil blahoželanie a kúpil so svojho vreckového čokoládu. No najkrajší darček Denise podarovala babka s dedkom a to výlet do Prahy. Už rok snívala o tom, že si pozrie Karlov most, Pražský hrad, orloj. Na druhý deň Denisa v triede rozdala spolužiakom cukríky, ponúkla aj pani učiteľku. Tej povedala, že jeden z darčekov je výlet do Prahy. Pani učiteľka zablahoželala Denise k narodeninám a spýtala sa jej, či by pre spolužiakov nechcela po návrate z výletu, napísal referát o Prahe. Denisa súhlasila.
    Týždeň prebehol ako voda. V sobotu Denisa so Šimonom nemohli spať, nevedeli sa dočkať, kedy príde babka s dedkom a pôjdu na sľúbený výlet. Rýchlo sa naraňajkovali, keď v tom zazvonil zvonček pri vchodových dverách. Babka s dedkom sa súčasne spýtali, či sú obaja nachystaní ísť za dobrodružstvom. Obaja vstali od stola, schmatli z vešiaka šiltovky a nachystané batohy, v behu sa rozlúčili s rodičmi. Takto vychystaní utekali na vlakovú stanicu.
    Dobrodružstvo začalo už vo vlaku, kedy dedko nevedel nájsť kúpené cestovné lístky. Pani sprievodkyňa sa tvárila, že lístky „videla“. Ešte im dala aj typ, čo by mohli v Prahe navštíviť. Deti najviac zaujal Slovanský ostrov, kde je krásne detské ihrisko, môžu si tam požičať loďku a v strede ostrova je palác Žofín. Po odchode sprievodkyne dedko lístky našiel v zadnom vrecku nohavíc, kde ich chcel mať po ruke. Zvyšok cesty prebehol rýchlo. Po vystúpení z vlaku sa najprv vybrali na Václavské námestie a odtiaľ zamierili na Staromestské námestie, kde uvideli orloj. Mali šťastie, práve odbíjala jedna hodina, keď sa v oknách orloja začali objavovať apoštoli a kostlivec zvonil so zvončekom. Denisa toto divadlo začala natáčať na mobil, aby ho